Kiedy można przeciążyć wózek widłowy?
Wózki widłowe są sprzętem powszechnie wykorzystywanym w wielu gałęziach przemysłu. Za ich pomocą można wygodnie i szybko transportować ciężkie ładunki. Świetnie sprawdzają się także do transportowania rzeczy o niewymiarowych kształtach. Ten rodzaj sprzętu wykorzystywany jest powszechnie w magazynach wysokiego składowania, halach produkcyjnych, składach budowlanych czy na placach budowy. Warto jednak pamiętać, aby używać go zgodnie z przeznaczeniem.
Kiedy możliwe jest przeciążenie wózka widłowego?
Wykorzystując wózek widłowy niezgodnie z przeznaczeniem, można doprowadzić do jego przeciążenia, a w konsekwencji do uszkodzenia podzespołów, lub, co gorsza, stworzenia zagrożenia życia pracownika i wszystkich osób, znajdujących się w okolicy. Nawet jeżeli raz udało się wykonać pracę mimo przeciążenia, to stwarza to ogromne ryzyko dla kolejnych osób użytkujących ten sprzęt.
Decydując się na wynajem wózka widłowego, osoba wynajmująca zobowiązuje się do poprawnego korzystania ze sprzętu, w tym nieobciążania go nadmiernie. Do przeciążenia wózka widłowego dochodzi przede wszystkim w sytuacji, kiedy przekroczona zostaje dopuszczalna masa ładunku. Aby nie dopuścić do uszkodzenia wózka i stworzenia zagrożenia życia dla pracowników, konieczne jest transportowanie ładunków odpowiednio dobranym sprzętem.
Co jeszcze może spowodować przeciążenie wózka?
Kolejnym powodem przeciążenia wózka widłowego jest zbyt wysokie podnoszenie ładunku. Wózek widłowy ma określony zakres podnoszenia, który należy przestrzegać. Zbyt wysokie podnoszenie ładunku może prowadzić do niestabilności maszyny i spadnięcia ładunku, co stanowi zagrożenie dla innych pracowników. Przeciążenie może być również spowodowane przez przyspieszenie wózka widłowego, które może prowadzić do przewrócenia się maszyny.